Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15.09.2020, 00:19   #9
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,725
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 1 dzień 22 godz 19 min 45 s
Domyślnie

Pełnię pozwala odkryć wyłącznie obserwacja nieba w bezchmurną noc.
Dopełnieniem pełni zwyczajowo jest księżycówka.
Oznacza to, że pełnia warunku „pełni absolutnej” nie spełnia.
Tak czy owak, czytanie i kopanie się z wiatrakami w pełni pochwalić należy.

Zwabiony postem Komendanta pozwolę sobie napisać kilka zdań, które przybiorą raczej formę dygresji, niż właściwej wypowiedzi. Rzecz dotyczyć będzie kwestii całkowicie odmiennej niż obserwacja nieba. Dzisiaj zejdziemy pod ziemię, jednak z nadzieją ponownego wydobycia się na powierzchnię.

14 września (czwartek) - 44 dzień Powstania Warszawskiego

„Czerniaków jest niezmiennie głównym celem natarć niemieckich. Wobec tej sytuacji oraz wkroczeniu Rosjan na Pragę ppłk Jan Mazurkiewicz "Radosław", dowódca obrony Czerniakowa, podejmuje decyzje o skupieniu się na obronie przyczółka nadwiślańskiego i i nakazuje koncentrację powstańczych oddziałów na obszarze ograniczonym Wisłą, ul. Okrąg, ul. Czerniakowską oraz ul. Zagórną. Na południu bronionego obszaru udaje się zatrzymać niemieckie natarcie w rejonie ulicy Mącznej. Na opanowanym terenie Niemcy spędzają cywilów do portu Czerniakowskiego i mordują. Wobec trudności aprowizacyjnych oraz amunicyjnych rozpatrywana jest możliwość ewakuacji niektórych rannych kanałami na Mokotów.”

Kanały są jednym ze znaków rozpoznawczych Powstania Warszawskiego. W Warszawie można zobaczyć wiele tablic upamiętniających działania powstańców w podziemnej sieci ceglanych tuneli. Najbardziej znany film dokumentujący 63 dni warszawskiej walki z okupantem nosi tytuł „Kanał”



Jaka rolę pełniły kanały?

„W momencie wybuchu Powstania 1944 r., które w założeniu miało trwać 3-4 dni, nie zastanawiano się nad przydatnością kanałów do komunikacji i łączności. W czasie przedłużających się walk i powstaniu szeregu odizolowanych od siebie powstańczych punktów oporu pojawił się problem połączenia ich ze sobą. Sieć kanałów została wykorzystana do łączności, transportu broni i amunicji a następnie ewakuacji znacznych sił powstańczych z upadających dzielnic.”

Kanały warszawskie zawdzięczamy Rosjaninowi

W kontekście II WŚ dosyć ciężko mówić o tym co Polska zawdzięcza Rosji. Historia chadza jednak swoimi ścieżkami i tak było w tym przypadku. Sieć kanałów warszawskich powstała pod koniec XIX w. dzięki decyzji Sokratesa Starynkiewicza.

ApplicationFrameHost_cr77OQULVs.jpg

„Warszawa XIX w. była praktycznie pozbawiona sprawnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Rozwiązania tego problemu podjął się pełniący w latach 1875-1892 obowiązki prezydenta Warszawy rosyjski generał Sokrates Starynkiewicz. Dzięki swemu uporowi i wyjątkowej uczciwości, w okresie największych represji carskich po Powstaniu Styczniowym, uczynił z zaniedbanej, prowincjonalnej Warszawy nowoczesne miasto.
Niewątpliwie największym osiągnięciem prezydenta Starynkiewicza było stworzenie nowoczesnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Opracowanie projektu zlecono angielskiemu inżynierowi Williamowi Lindleyowi, który projektował i budował podobne przedsięwzięcia w ponad 30 miastach europejskich, m. in. w Hamburgu, Bazylei i Sankt Petersburgu”

Starynkiewicz zmarł w 1902 r. żegnał go stutysięczny tłum żałobników. W 1907 r. na terenie Stacji Filtrów zostało odsłonięte jego popiersie. Rzeźba uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego…

Piękny ceglany podziemny świat Warszawy

„Kanały po ponad 100 latach prezentują się imponująco. Ceglany świat robi wrażenie. Zostały starannie zaprojektowane i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Cegły wyglądają jakby niedawno opuściły linię produkcyjną w cegielni. Każda z cegieł wykorzystana do budowy podziemnej sieci, po wypaleniu w piecu, przez dwa tygodnie była moczona w wodzie. Dopiero później była ponownie osuszana i trafiała na budowę.”

Tutaj kończy się część oficjalna. Uznajmy, że dalszy ciąg to rozmowy kuluarowe.

Artykuły z których korzystałem:

https://warszawa.wikia.org/wiki/Pows..._wrze%C5%9Bnia

http://www.sppw1944.org/index.html?

http://www.sppw1944.org/powstanie/kanaly.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpoli...odociagow.read

https://warszawa.naszemiasto.pl/xix-.../ar/c1-4774185
Poncki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem