Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.03.2017, 12:24   #1
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Panowie, już odpowiadam...
Tak jak mówiłem na wstępie, za biedny jestem żeby kupować rzeczy tanie, więc kwota za dom, jaką podam, niektórym może wydawać się duża...
..ale...
Buduje mi go firma, ze mną w zasadzie tylko uzgadniają. Wszelkie pomysły na które się godzę czy nie, idą od nich i o wielu rozwiązaniach, nawet jako budujący swój dom gospodarczym systemem amator, po prostu nie wiedziałem. Okna są z górnej półki, izolacja też nie z castoramy, całość prac organizacyjnych i projektowych leży na głowie wykonawcy. Generalnie i tak jest z ich strony masa pytań i sugestii, ale to na prawdę znacznie łatwiejsze niż samodzielne projektowanie takiego przedsięwzięcia. Oczywiście mówię to z pozycji amatora a może nawet laika, starzy wyjadacze czytając to, znudzeni wyciągną małym palcem kozę z nosa .

Wstępne ustalenia są takie, że nie robimy piętra, ale będzie zrobione tam minimum, żeby zamknąć dom. Umówieni jesteśmy na stan deweloperski, czyli wykończenie po naszej stronie. Dom kompletnie wykończony z zewnątrz, orynnowany, w środku wszystkie instalacje, parapety granitowe, instalacja IR itd. Pokrycie dachu dachówką betonową Braas. Budżet na drzwi wejściowe wliczony w cenę domu to 2,5tys zł.
Dom kosztuje nas 224tys brutto, do tego rekuperacja ok 14tys (na co w części mamy szansę dostać dofinansowanie w 90%), pompa ciepła napowietrzna 7tys z instalacją (z czego 3 koła dostaniemy z urzędu gminy). Płyta fundamentowa to ok 23tys plus kruszywo i piasek, które jak już wspomniałem mamy pod samym domem. W cenie projekt domu i adaptacja, izolacja alufox, płyty farmacell prawie wszędzie (mało ścian więc wyczerpiemy normę na prawie wszystkie ściany).
Górę będziemy wykańczać w kolejnym etapie i na gotowo wyniesie nas ona w granicach 70 tysięcy, chyba że w ciągu tych 3 lat, które zakładamy na formalne zakończenie budowy i uruchomienie spłaty kredytu, po prostu nam się na tyle polepszy, że górę zrobimy z marszu .
Całość wyjdzie trochę taniej, bo rezygnujemy z drzwi do kotłowni, okno w salonie zamienimy na podwójne przeszklenie witrynowe, w samym domu wychodzą też jakieś tam drobne oszczędności w stosunku do projektu.
Schody wewnętrzne wykonawca obiecał nam dać te robocze, których używają do budowy. Zrobią nam je trochę ładniej niż przeważnie ma to miejsce, dorobią poręcze i starczy na kilka lat, póki się nie odbijemy - oszczędność 5-10tys zł.
Oczyszczalnię planuję biologiczną ze złożem aktywnym, z napowietrzaniem. Normalnie kosztuje to 12-15 tys, mam załatwione za 8 .
Tanio i nie tanio...
Zaraz się znajdą tacy, co to za 200tys cały dom z jutonga postawią i też będzie git...
Może i tak, nie wiem, nie znam się...
Oglądałem tu w okolicy kilka gotowych domów w stanie deweloperskim do kupienia. Ich ceny przy podobnej wielkości to ok 400-450tys zł. Wykończenie mierne, najtańsze z najtańszych, byle było. O izolacjach trudno coś powiedzieć bo i tak nic nie widać, więc w poddaszach może być powietrze zamiast wełny (jak u mojego kumpla), okna z castoramy, gołe fundamenty, obligatoryjne szambo, najtańsza blacha na dachu, instalacje c.o. zrobione na kolanie, drzwi z dykty, parapety blaszane a w środku plastik, działka mała i ciasna...
Zdecydowaliśmy, że jeśli mamy wydać na ten dom dobrze ponad 300 tys zł to chcę, żeby było to zrobione możliwie dobrze i żeby dom osiągnął zakładane parametry użytkowe, był wygodny, ciepły i funkcjonalny. Przy ciepłej szkieletówce zrobionej z głową jest na to ogromna szansa, przy domku z jutonga lepionego przez brzuchatego pana Zdzisia - niekoniecznie .
Dla chętnych na Priv wyślę namiary na firmę, która u mnie robi te wykopki, ale z góry zaznaczam, że wcale nie nalegam do korzystania z ich usług.
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 12:45   #2
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Normalnie kosztuje to 12-15 tys, mam załatwione za 8
Zasmucę Cię. Z doświadczenia zawodowego: albo zrobią Cię w konia na drenażu - że żwir będzie po Twojej stronie - czyli dodatkowe 2tys. zł lub zastosowane będziesz miał elementy na które czasem oczyszczalnia nie ma certyfikatu - czyli panele drenażowe do deszczówki:



Musisz uwzględnić, że w tym rozwiązaniu, należy zapewnić od dna tunelu 1,5 m do najwyższego poziomu wód gruntowych. jeśli będziesz miał mniej musisz zastosować kopiec lub zrezygnować z tego układu.

Spotkałem się z wieloma rozwiązaniami - gdzie firmy sprzedając oczyszczalnię zasłaniają się certyfikatami PIH na poszczególne elementy a które w żaden sposób nie dotyczą jakości pracy oczyszczalni. (tylko np. to że rura jest rura kanalizacyjna).

Oczyszczalnie SBR dla 3-6 osób średnia cena na gotowo to około 10 tys. zł. Spotkałem się z super ofertami za 7-8 tys. ale każda albo nie spełniała warunków prawnych i środowiskowych albo..... część kosztów jak prace ziemne, żwir 8-16 czy kora były po stronie kupującego....

Ostatnio edytowane przez Ziarko : 22.03.2017 o 12:50
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 13.04.2012 23:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 11:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 14:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 20:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.